
Мохандас Карамчанд Ганди /02.10.1869 г. – 30.01.1948 г/, известен като Махатма Ганди, е роден в богато семейство в Индия, която по това време е колония на Великобритания.
Завършва ПРАВО в Лондон. След дипломирането си работи като адвокат в Индия и в Южна Африка. След няколкогодишна практика се отказва от работа по професията, за да се посвети на каузата за мирно отделяне на Индия от Великобритания, което според него е добре и за двете страни. Твърди, че иска да промени мисленето на британците, а не да ги убива. Но първата промяна настъпва в ума на Ганди. Негови са думите, че величието ни като човешки същества е не толкова в способността да пресътворим света, колкото в способността да пресътворим себе си.
На 15.08.1947 г. Индия постига своята независимост благодарение на специалната форма на борба, наречена Ненасилствена съпротива, разработена от Махатма Ганди.
Ненасилствената съпротива е най-великата Трета алтернатива, създавана някога. Като адвокат, добре познаващ конфликтната система, той се откъсва от ограниченията на първата и втората алтернатива и избира ролята на миротворец вместо на противник. Благодарение на нагласата си за Трета алтернатива Ганди постига свободата на много милиони хора без загуба на човешки животи, а когато британците напускат Индия през 1947 г., си тръгват като приятели.
Ганди остава в историята като един от най-великите лидери и става “Баща на нацията”. Наречен е Махатма – в превод “Великата душа”.
Според анкета на ВВС от 2000 г. британците определят Махатма Ганди като ЧОВЕК НА ХИЛЯДОЛЕТИЕТО.
През 2007 г. ООН обявява 02.10. /рождения ден на Ганди/ за Международен ден на ненасилието.