Съдебно производство
Съдебното производство е състезателно, строго формално и обикновено публично – при открити врата. Съдът служебно или по молба на някоя от страните може да постанови разглеждането на делото или извършването само на някои действия да стане при закрити врата, но в предвидените в ГПК случаи. Първоначалните разноски са значителни. Събират се доказателства. За експертизи и свидетели при режим на призоваване се депозират немалки суми от всяка страна, която ги е поискала. Ако страната не внесе посочените от съда суми за събиране на допуснати доказателства, те се изключват по делото. За съда само доказаният факт е осъществен факт, тоест между съществуване и доказване на факта има процесуална равнозначност. Винаги има губеща страна, която се осъжда и за разноски. Може да продължи години до влизане в сила на решението. Решаващият субект е съдът. Страните са противници и остават такива след приключване на делото. Изпълнението на решението е обикновено принудително.
За съда няма неподходящи случаи – важно е правото на иск.
Медиация
Медиацията е основана на сътрудничество, неформална и поверителна процедура. Тя е бърза и евтина. Провежда се в дискретна обстановка и в удобно за страните време. Участието на адвокати оскъпява процедурата, затова страните често участват самостоятелно в медиация, особено когато няма висящо дело за същия спор. В медиация не се събират доказателства. Затова поверителността мотивира искреността на спорещите чрез създаване на спокойствие за тях, че всякакви признания остават без правни последици. Решаващият субект са страните, а не медиаторът. Няма губещи. Решението по спора е изгодно и за двете страни, а “доброто споразумение се пази”. Отношенията на сътрудничество най-често продължават и след процедурата.
За медиация има неподходящи случаи:
Ако едната страна не е готова на сътрудничество, а желае да наложи своето решение по спора на другата, случаят е неподходящ;
Ако има данни за насилие между страните, спорът следва да се разгледа от компетентния съд.
И най-лошото споразумение е по-добро от най-доброто съдебно решение.